Jakie lekcje cyberbezpieczeństwa wynieśli przedsiębiorcy z minionego roku i jak prezentuje się poziom cyberedukacji w biznesie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszym raporcie Cyberbezpieczeństwo Trendy / Cyberzagrożenia 2021 przygotowanym przez Xopero.
Jak wynika z raportu, masowe przechodzenie w tryb pracy zdalnej i rekordowo wysoki poziom dezinformacji związany z wybuchem pandemii pobudziły kreatywność cyberprzestępców. Liczba zagrożeń wzrosła na niespotykaną dotychczas skalę. Najgroźniejszym z nich pozostaje ransomware, czyli programy ograniczające dostęp do systemu komputerowego i żądające zapłacenia okupu. Szacuje się, że w tym roku ransomware będzie uderzać co 11 sekund, a globalne straty z jego tytułu sięgną 20 miliardów dolarów.
W 2021 r. nadal będzie odbywał się proces migracji danych do chmury. Ponad 50 proc. przedsiębiorców deklaruje, że w najbliższym czasie wykorzystanie chmury będzie wyższe niż planowano. Wpływ na to mają doświadczenia związane z pracą zdalną i koniecznością zapewnienia dostępności zasobów firmowych. Obecnie firmy przeznaczają na chmurę ⅓ swoich inwestycji w IT.
96 proc. respondentów już korzysta z produktów security, które posiadają moduły sztucznej inteligencji. To prawie dwa razy więcej niż trzy lata temu. Ta technologia znajduje zastosowanie m.in. w wykrywaniu zagrożeń (66,8 proc.), skanowaniu skrzynek mailowych (42,9 proc.), zautomatyzowanej analizie sieci (17 proc.), wyszukiwaniu wzorców, czy jako wsparcie w threat hunting. Jak podkreślają autorzy raportu, uczenie maszynowe to jednak broń obosieczna – jeśli może wspomóc zespół bezpieczeństwa, może również działać na korzyść przestępców.
Raport wskazuje także na niebezpieczeństwa związane z zarządzaniem danymi. Przytacza dane mówiące, że globalnie średni jednostkowy koszt związany z przestojem działalności firmy wynosi 1,52 mln dolarów. Ta kwota obejmuje skutki utraty klientów, przestojów systemów oraz rosnące (w wyniku strat wizerunkowych) koszty pozyskania nowych źródeł przychodów. „Nie dziwi więc fakt, że statystycznie 93% firm bez rozwiązania do backupu i disaster recovery upada w rok po utracie danych…” – podkreślają autorzy raportu.
Według badań twórców raportu backup jest drugim, najchętniej wykorzystywanym rozwiązaniem z obszaru IT security i staje się standardem – korzysta z niego już 89,6% ankietowanych. Plasuje się tuż za antywirusami i oprogramowaniem anty-malware (94,5%) – które stało się właściwie fundamentem dzisiejszego podejścia do zabezpieczania danych i urządzeń firmowych.
Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach globalnych. Rynek backupu i disaster recovery jest jednym ze stabilniej rozwijających się w branży cybersecurity. Prognozuje się, że jego wartość do 2022 roku wyniesie 11,59 mld dolarów. Ogromne znaczenie będzie miał również rozwój rynku cloud computingu. Wartość rynku backupu w chmurze wzrośnie do 10,25 mld dolarów w 2025 roku, przy założeniu średniej rocznej stopy wzrostu na poziomie aż 25,90%.
Wyzwaniem na 2021 rok jest również stworzenie bezpiecznego Internetu Rzeczy (IoT), na który składa się już 80 miliardów połączonych ze sobą urządzeń. Szybki wzrost tego rynku, mało bezpieczny proces ich wdrożenia, brak stosownych aktualizacji czyni IoT szczególnie podatnym na ataki. Dodając do tego fakt, że do 2024 roku 35% całkowitego mobilnego ruchu danych będzie przenoszonych za pośrednictwem sieci 5G musimy już dziś nauczyć się zabezpieczać inteligentne urządzenia.